Z Brna do Břeclavi

◴ březen 2023, ✐ Lukáš, ⛰ Bajk

 

  • Z Brna do Břeclavi

Aby to tady nebyly jen samé výšlapy turistické, přihodíme i jeden cyklo výlet. Samozřejmě nebyl jen jeden, ale tohle byla nejdelší společná vyjížďka na kole, kterou zatím z plánů, co máme, trumfne asi jen plán dojet z Brna až do Vídně.

Tuto cestu nám vlastně naplánovala keška Birkovo kolo, která je vlastně docela stará, a to z roku 2008 která se věnuje pověsti o kolarském mistrovi, jehož kolo můžete vidět na Staré radnici v Brně.

" Jednoho slunečného květnového dne roku 1638 se jako obvykle sešli v lednické hospodě po práci sousedé na doušek vína. Nechyběl mezi nimi ani Jiří Birk, kolárský mistr, který byl svým umem vyhlášen po celém okolí. Slovo dalo slovo, když tu najednou se ozval Birkuv hlas: "Oc se vsadíte, sousedé, že ráno o šesti hodinách, jak vyjde slunce, porazím v lese strom, udělám z něho kolo a ještě ten den je dokutálím do Brna, dřív než se zavřou městské brány." Všichni se mu smáli a klidně se s ním vsadili o dvanáct tolaru. Věřili, že se to koláři nemůže podařit a oni lehce přijdou k penězům. Birk však byl opravdu mistr svého řemesla. Než na brněnských věžích začali zvonit Ave Maria, proběhl Židovskou bránou a přes Zelný trh na radnici. Tam udivenému purkmistrovi odevzdal hotové kolo. A protože kolo bylo opravdu mistrovský kus, dal je purkmistr Gabriel Schramm pověsit v radničním průjezdu. Birk svou sázku vyhrál, ale dvanáct tolaru mu štěstí nepřineslo. Všichni věrili, že mu při práci pomáhal čert, a proto se mu začali vyhýbat. Práce ubývalo, až nakonec šikovný kolár zemřel v bídě."

Na trasu kešky, která nabízí alternativní trasu z Brna na Břeclav, ale i z Břeclavi na Brno a finální krabičku má někde uprostřed, se k nám přidal kamarád Franta s manželkou a jejich novým malým čivava psíkem. Ti nás doprovodili právě do poloviny trasy. Pak už jsme pokračovali s Janou sami.

Foukal šílenej protivítr, který z jinak pohodové trasy po rovině, udělal relativně náročnou vyjížďku. Honili se nám celou cestou i mraky, ale dešti jsme se nakonec vyhnuli. Super oběd jsme si dali v Dolních Věstonicích.

Dalo nám to lehce přes 80 km, za což jsme si zasloužili Garminovský odznak za 50 mil a zpátky do Brna nás pak na klid dopravil vlak.

 

  • Z Brna do Břeclavi
  • Z Brna do Břeclavi
  • Z Brna do Břeclavi
  • Z Brna do Břeclavi
  • Z Brna do Břeclavi
  • Z Brna do Břeclavi
Přidat komentář